OSTTS06A15A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTTS06A15A
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 7.5MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
1
Type :
Plug, Female Sockets
Number of Levels :
1
Number of Ways :
6
Color :
Green
Wire Gauge or Range - AWG :
12-24 AWG
Pitch :
0.295 7.50mm
Number of Positions :
6
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Current :
15A
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Termination Style :
Screw
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage :
300V
Number of Decks :
Wire Strip Length :
6-7mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC
Contact Material :
Brass
Safety Approval :
CUL; UL
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
OSTTS
Datasheets
OSTTS06A15A
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTTS06A15A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Plug, Female Sockets, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), OSTTS06A15A pinout, OSTTS06A15A datasheet PDF, OSTTS06A15A amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTTS06A15A ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets OSTTS Brass
OSTTS06A15A Overview
This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the OSTTS Series.To name a few, there is also STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -30°C~105°C Operating Temperature.With this part, you get a lot of benefits that you won't find in other Plug, Female Sockets products.
OSTTS06A15A Features
OSTTS series
OSTTS06A15A Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTTS06A15A Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM