OSTTP030150
Mfr.Part #
OSTTP030150
Description
TERM BLOCK 3POS 5MM PCB
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Color :
Green
Pitch :
0.197 5.00mm
Mating Orientation :
Angled
Plating :
Brass, Steel
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Wire Gauge :
12-24 AWG
Screw Thread :
M3
Pbfree Code :
yes
Number of Ways :
3
Contact Material - Plating :
Brass
Positions Per Level :
3
Voltage :
300V
Current :
10A
Number of Levels :
Series :
OSTTP
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Safety Approval :
CUL; UL
Feature :
Interlocking (Side)
Datasheets
OSTTP030150
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTTP030150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, OSTTP030150 pinout, OSTTP030150 datasheet PDF, OSTTP030150 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTTP030150 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Angled Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG OSTTP
OSTTP030150 Overview
OSTTP030150 Features
OSTTP series
OSTTP030150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTTP030150 Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100