OSTTO030152
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTTO030152
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Wire to Board
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Interlocking (Side)
Color :
Green
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Pitch :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Current :
10A
Screw Thread :
M2.5
Positions Per Level :
3
Safety Approval :
UL; VDE
Number of Levels :
1
Number of Rows :
1
Mount :
Through Hole
Plating :
Brass, Steel
Series :
OSTTO
Number of Decks :
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Number of Ways :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Contact Material - Plating :
Brass
Wire Gauge :
16-26 AWG
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Screw
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Voltage :
300V
Datasheets
OSTTO030152
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTTO030152 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, OSTTO030152 pinout, OSTTO030152 datasheet PDF, OSTTO030152 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTTO030152 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-26 AWG OSTTO
OSTTO030152 Overview
OSTTO030152 Features
OSTTO series
OSTTO030152 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTTO030152 Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100