OSTOQ24A550
Mfr.Part #
OSTOQ24A550
Description
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 7.5MM
Header Orientation :
Vertical
Number of Positions Per Level :
24
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
1
Number of Pins :
24
Bulk
Min Operating Temperature :
-30°C
Pitch :
0.295 7.50mm
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Voltage :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Positions Per Level :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Brass
Voltage - UL :
300V
Termination :
Solder
Contact Plating :
Tin
Orientation :
Vertical
Feature :
Mating Flange
Current :
20A
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Datasheets
OSTOQ24A550
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ24A550 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Solder, Number of Pins:24, Voltage:300V, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Operating Temperature:-30°C~105°C, OSTOQ24A550 pinout, OSTOQ24A550 datasheet PDF, OSTOQ24A550 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ24A550 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin Brass
OSTOQ24A550 Overview
This device's mounting type is Solder.It's packaged in a Bulk case.OSTOQ Series product.You'll find 24 pins on the device.The best time to use this device is when the temperature is below 105°C.It has to be at least -30°C degrees to work.Its Mating Flange feature makes it more powerful in a number of ways.Through Hole is mounting the part.Running in -30°C~105°C Operating Temperature.There are a number of benefits that this part has in common with other Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) products.
OSTOQ24A550 Features
OSTOQ series
OSTOQ24A550 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOQ24A550 Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM