OSTOQ14A051
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTOQ14A051
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 90DEG 7.5MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Mating Finish :
Tin
Fastening Method :
Connector
Number of Levels :
1
Pitch :
0.295 7.50mm
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Number of Decks :
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Solder
Series :
OSTOQ
Contact Material :
Brass
Housing Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
14
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Safety Approval :
CUL; UL
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current :
20A
Header Orientation :
90°, Right Angle
Voltage :
300V
Number of Ways :
14
Color :
Green
Mount :
Through Hole
Datasheets
OSTOQ14A051
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ14A051 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Type:Header, Male Pins, Shrouded (2 Side), Mounting Type:Solder, Voltage:300V, OSTOQ14A051 pinout, OSTOQ14A051 datasheet PDF, OSTOQ14A051 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ14A051 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin Brass
OSTOQ14A051 Overview
OSTOQ14A051 Features
OSTOQ series
OSTOQ14A051 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOQ14A051 Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM