OSTOQ12A550
Mfr.Part #
OSTOQ12A550
Description
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.5MM
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Current :
20A
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Voltage :
300V
Pitch :
0.295 7.50mm
Number of Ways :
12
Number of Positions :
12
Contact Material :
Brass
Through Hole
Feature :
Mating Flange
Header Orientation :
Vertical
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Datasheets
OSTOQ12A550
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ12A550 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, Mounting Type:Solder, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), OSTOQ12A550 pinout, OSTOQ12A550 datasheet PDF, OSTOQ12A550 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ12A550 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin Brass
OSTOQ12A550 Overview
OSTOQ12A550 Features
OSTOQ series
OSTOQ12A550 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOQ12A550 Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM