OSTOQ11A551
Mfr.Part #
OSTOQ11A551
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 90DEG 7.5MM
Headers, Plugs and Sockets
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
11
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Header Orientation :
90°, Right Angle
Current :
20A
Color :
Green
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
1
Contact Material :
Brass
Pitch :
0.295 7.50mm
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Number of Ways :
11
Number of Levels :
Feature :
Mating Flange
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Voltage :
300V
Datasheets
OSTOQ11A551
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ11A551 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Solder, Operating Temperature:-30°C~105°C, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Voltage:300V, OSTOQ11A551 pinout, OSTOQ11A551 datasheet PDF, OSTOQ11A551 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ11A551 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin Brass
OSTOQ11A551 Overview
OSTOQ11A551 Features
OSTOQ series
OSTOQ11A551 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOQ11A551 Terminal Blocks applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM