OSTOQ11A050
Mfr.Part #
OSTOQ11A050
Description
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.5MM
Thermoplastic
Number of Decks :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Safety Approval :
CUL; UL
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Number of Positions :
11
OSTOQ
Number of Rows :
1
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Current :
20A
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Pitch :
0.295 7.50mm
Number of Ways :
11
Voltage :
300V
Header Orientation :
Vertical
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Solder
Fastening Method :
Connector
Number of Levels :
Datasheets
OSTOQ11A050
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ11A050 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Header, Male Pins, Shrouded (2 Side), Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Solder, OSTOQ11A050 pinout, OSTOQ11A050 datasheet PDF, OSTOQ11A050 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ11A050 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin Brass
OSTOQ11A050 Overview
OSTOQ11A050 Features
OSTOQ series
OSTOQ11A050 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOQ11A050 Terminal Blocks applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM