OSTOQ10A550
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTOQ10A550
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.5MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Number of Decks :
1
Number of Ways :
10
Number of Rows :
1
Series :
OSTOQ
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions :
10
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material :
Brass
Voltage :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Contact Mating Finish :
Tin
Pbfree Code :
yes
Current :
20A
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Safety Approval :
CUL; UL
Number of Levels :
Mounting Type :
Solder
Header Orientation :
Vertical
Pitch :
0.295 7.50mm
Feature :
Mating Flange
Fastening Method :
Connector
Color :
Green
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
OSTOQ10A550
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ10A550 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Solder, OSTOQ10A550 pinout, OSTOQ10A550 datasheet PDF, OSTOQ10A550 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ10A550 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin Brass
OSTOQ10A550 Overview
OSTOQ10A550 Features
OSTOQ series
OSTOQ10A550 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOQ10A550 Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM