OSTOQ040051
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTOQ040051
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 7.62MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Ways :
4
Pbfree Code :
yes
Contact Mating Finish :
Tin
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Number of Positions :
4
Safety Approval :
CUL; UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.300 7.62mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Color :
Green
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Header Orientation :
90°, Right Angle
Packaging :
Bulk
Voltage :
300V
Number of Rows :
1
Fastening Method :
Connector
Series :
OSTOQ
Housing Material :
Thermoplastic
Current :
20A
Number of Levels :
1
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Solder
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Decks :
Mount :
Through Hole
Datasheets
OSTOQ040051
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ040051 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Type:Header, Male Pins, Shrouded (2 Side), Voltage:300V, Mounting Type:Solder, OSTOQ040051 pinout, OSTOQ040051 datasheet PDF, OSTOQ040051 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ040051 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin Brass
OSTOQ040051 Overview
OSTOQ040051 Features
OSTOQ series
OSTOQ040051 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOQ040051 Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM