OSTOP100500
Mfr.Part #
OSTOP100500
Description
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Positions :
10
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Insulation Height :
0.138 3.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Material :
Brass
Number of Decks :
1
Safety Approval :
CSA; TUV; UL; VDE
Type :
Header, Male Pins, Unshrouded
Mounting Type :
Solder
Current :
10A
Fastening Method :
Connector
Series :
OSTOP
Number of Levels :
1
Pitch :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Voltage :
300V
Header Orientation :
Vertical
Number of Rows :
Number of Ways :
10
Contact Mating Finish :
Tin
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC
Max Operating Temperature :
115°C
Datasheets
OSTOP100500
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOP100500 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Header, Male Pins, Unshrouded, Mounting Type:Solder, Voltage:300V, OSTOP100500 pinout, OSTOP100500 datasheet PDF, OSTOP100500 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOP100500 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.197 5.00mm 1 Levels Solder Header, Male Pins, Unshrouded OSTOP Brass Tin
OSTOP100500 Overview
The device's mounting type is Solder.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the OSTOP Series of products.In addition, there are other features such as STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC, to mention only a few.It's best to use it when the temperature is below 115°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.The part is mounted by Through Hole.This part shares lots of benefits with other Header, Male Pins, Unshrouded products.
OSTOP100500 Features
OSTOP series
OSTOP100500 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOP100500 Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM