OSTKP230150
Mfr.Part #
OSTKP230150
Description
TERM BLK 23P SIDE ENT 6.35MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Screw Thread :
M3.5
Housing Material :
Thermoplastic
Torque - Screw :
1.0 Nm (8.9 Lb-In)
Voltage :
300V
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
Screw
Mount :
Through Hole
Number of Levels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
23
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Feature :
Interlocking (Side)
Wire Gauge :
10-24 AWG
Pitch :
0.250 6.35mm
Positions Per Level :
23
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
OSTKP
Color :
Green
Mounting Type :
Through Hole
Clamp Material - Plating :
Brass
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Contact Material - Plating :
Brass
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Max Operating Temperature :
115°C
Contact Plating :
Current :
30A
Plating :
Brass, Steel
Number of Positions Per Level :
Datasheets
OSTKP230150
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTKP230150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Number of Pins:23, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, OSTKP230150 pinout, OSTKP230150 datasheet PDF, OSTKP230150 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTKP230150 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.250 6.35mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 10-24 AWG OSTKP
OSTKP230150 Overview
The device's mounting type is Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the OSTKP Series of products.The device is equipped with 23 pins.It's best to use it when the temperature is below 115°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.Its Interlocking (Side) feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.The device runs in -40°C~115°C Operating Temperature.
OSTKP230150 Features
OSTKP series
OSTKP230150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTKP230150 Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100