OSTHX082301
Mfr.Part #
OSTHX082301
Description
TERM BLK 8POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Number of Ways :
8
Pitch :
0.138 3.50mm
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Color :
Black
Positions Per Level :
8
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Current :
10A
Number of Rows :
2
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage :
300V
Datasheets
OSTHX082301
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHX082301 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, OSTHX082301 pinout, OSTHX082301 datasheet PDF, OSTHX082301 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHX082301 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Black Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screwless - Push Button Clamp 1 Levels 16-26 AWG OSTHX
OSTHX082301 Overview
OSTHX082301 Features
OSTHX series
OSTHX082301 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTHX082301 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100