OSTHX032301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTHX032301
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Wire to Board
Fastening Method :
SPRING LOADED
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Wire Gauge :
16-26 AWG
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~115°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Ways :
3
Series :
OSTHX
Safety Approval :
CUL; UL
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Levels :
1
Positions Per Level :
3
Current :
10A
Termination :
Screwless
Number of Decks :
1
Color :
Black
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Termination :
Screwless - Push Button Clamp
Pitch :
0.138 3.50mm
Packaging :
Bulk
Feature :
Interlocking (Side)
Plating :
Steel
Voltage :
300V
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Number of Rows :
2
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Contact Material - Plating :
Brass
Datasheets
OSTHX032301
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHX032301 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, OSTHX032301 pinout, OSTHX032301 datasheet PDF, OSTHX032301 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHX032301 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Black Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screwless - Push Button Clamp 1 Levels 16-26 AWG OSTHX
OSTHX032301 Overview
OSTHX032301 Features
OSTHX series
OSTHX032301 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTHX032301 Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100