OSTHC030080
Mfr.Part #
OSTHC030080
Description
TERM BLK 3P TOP ENTRY 3.5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Color :
Gray
Mating Orientation :
Vertical with Board
Number of Ways :
3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Decks :
1
Wire Gauge (Max) :
20 AWG
Number of Positions Per Level :
3
Pitch :
0.138 3.50mm
Series :
OSTHC
Fastening Method :
SPRING LOADED
Mounting Type :
Through Hole, Kinked Pin
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Contact Plating :
Bronze
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Current :
6A
Mount :
Through Hole
Safety Approval :
CUL; UL
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Contact Material - Plating :
Phosphor Bronze
Number of Rows :
1
Number of Levels :
Wire Gauge :
16-20 AWG
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Voltage :
300V
Packaging :
Bulk
Feature :
Interlocking (Side)
Datasheets
OSTHC030080
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHC030080 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Kinked Pin, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, OSTHC030080 pinout, OSTHC030080 datasheet PDF, OSTHC030080 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHC030080 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Kinked Pin Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 16-20 AWG OSTHC
OSTHC030080 Overview
OSTHC030080 Features
OSTHC series
OSTHC030080 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTHC030080 Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100