OSTER230151
Mfr.Part #
OSTER230151
Description
TERM BLK 23POS TOP ENT 3.5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Series :
OSTER
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Plating :
Brass, Steel
Wire Gauge :
16-24 AWG
Contact Plating :
Brass, Tin
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Safety Approval :
CUL; UL
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Mating Orientation :
Vertical with Board
Pitch :
0.138 3.50mm
Number of Decks :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current :
10A
Voltage :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Interlocking (Side)
Positions Per Level :
23
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Number of Ways :
23
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Screw
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
Color :
Green
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Through Hole
Screw Thread :
M2
Datasheets
OSTER230151
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTER230151 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-30°C~105°C, OSTER230151 pinout, OSTER230151 datasheet PDF, OSTER230151 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTER230151 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-24 AWG OSTER
OSTER230151 Overview
OSTER230151 Features
OSTER series
OSTER230151 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTER230151 Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100