OSTEP240000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTEP240000
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Ways :
24
Current :
15A
Type :
Header, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions :
24
Safety Approval :
CUL; UL
Packaging :
Bulk
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Number of Rows :
1
Pitch :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Solder
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
OSTEP
Fastening Method :
Connector
Number of Decks :
1
Contact Mating Finish :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Header Orientation :
Vertical
Number of Levels :
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Voltage :
300V
Color :
Black
Datasheets
OSTEP240000
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTEP240000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Header, Male Pins, Unshrouded, Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Solder, Voltage:300V, OSTEP240000 pinout, OSTEP240000 datasheet PDF, OSTEP240000 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTEP240000 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.197 5.00mm Black 1 Levels Solder Header, Male Pins, Unshrouded OSTEP Tin
OSTEP240000 Overview
Solder is the type of mounting for the device.To package the product, a Bulk case is used.The product is a member of the OSTEP Series.Among other features are STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC, to name only a few.It is mounted by Through Hole.It operates at an operating temperature of -30°C~105°C.Compared to other Header, Male Pins, Unshrouded products, this part has a lot of benefits to offer.
OSTEP240000 Features
OSTEP series
OSTEP240000 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTEP240000 Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM