OSTEP150000
Mfr.Part #
OSTEP150000
Description
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM
1
Safety Approval :
CUL; UL
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC
Pitch :
0.197 5.00mm
Color :
Black
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Mounting Type :
Solder
Series :
OSTEP
Number of Decks :
Current :
15A
Type :
Header, Male Pins, Unshrouded
Contact Mating Finish :
Tin
Mount :
Through Hole
Header Orientation :
Vertical
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
Voltage :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Method :
Connector
Number of Ways :
15
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Datasheets
OSTEP150000
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTEP150000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Solder, Type:Header, Male Pins, Unshrouded, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, OSTEP150000 pinout, OSTEP150000 datasheet PDF, OSTEP150000 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTEP150000 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.197 5.00mm Black 1 Levels Solder Header, Male Pins, Unshrouded OSTEP Tin
OSTEP150000 Overview
Solder indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the OSTEP Series.Furthermore, there are other features such as STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC, to name a few.By Through Hole, the part is mounted.Operating temperature is set to -30°C~105°C.It is a part that shares many benefits with other products from the Header, Male Pins, Unshrouded line.
OSTEP150000 Features
OSTEP series
OSTEP150000 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTEP150000 Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM