OSTEM230150
Mfr.Part #
OSTEM230150
Description
TERM BLOCK PLUG 23POS 7.62MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Termination Style :
Screw
Number of Levels :
1
Number of Pins :
23
Termination :
Screw
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Free Hanging
Torque - Screw :
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Voltage - UL :
300V
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions Per Level :
23
Voltage :
300V
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Green
Housing Material :
Brass
Contact Material :
Brass
Min Operating Temperature :
-30°C
Current :
20A
Wire Strip Length :
7-8mm
Pitch :
0.300 7.62mm
Number of Positions :
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Series :
OSTEM
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Positions Per Level :
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
OSTEM230150
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTEM230150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:23, Voltage:300V, Type:Plug, Female Sockets, Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), OSTEM230150 pinout, OSTEM230150 datasheet PDF, OSTEM230150 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTEM230150 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets OSTEM Brass Brass
OSTEM230150 Overview
OSTEM230150 Features
OSTEM series
OSTEM230150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTEM230150 Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM