OSTEM18A150
Mfr.Part #
OSTEM18A150
Description
TERM BLOCK PLUG 18POS 7.5MM
Headers, Plugs and Sockets
Wire Strip Length :
7-8mm
Number of Pins :
18
Positions Per Level :
18
Number of Positions :
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - UL :
300V
Torque - Screw :
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-30°C
Number of Positions Per Level :
Type :
Plug, Female Sockets
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Color :
Green
Current :
20A
Mount :
Free Hanging
Housing Material :
Brass
Contact Material :
Brass
Pitch :
0.295 7.50mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage :
300V
Packaging :
Bulk
Termination Style :
Screw
Termination :
Screw
Series :
OSTEM
Datasheets
OSTEM18A150
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTEM18A150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:18, Operating Temperature:-30°C~105°C, Type:Plug, Female Sockets, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Voltage:300V, OSTEM18A150 pinout, OSTEM18A150 datasheet PDF, OSTEM18A150 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTEM18A150 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets OSTEM Brass Brass
OSTEM18A150 Overview
The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the OSTEM Series of products.The device is equipped with 18 pins.It's best to use it when the temperature is below 105°C.This device must operate at a minimum temperature of -30°C.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -30°C~105°C Operating Temperature.This part shares lots of benefits with other Plug, Female Sockets products.
OSTEM18A150 Features
OSTEM series
OSTEM18A150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTEM18A150 Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM