OSTEM14A152
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTEM14A152
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK PLUG 14POS 7.5MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Factory Lead Time :
8 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Current :
20A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Decks :
1
Number of Ways :
14
Torque - Screw :
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Mount :
Free Hanging
Wire Strip Length :
7-8mm
Termination Style :
Screw
Number of Positions :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
OSTEM
Contact Material :
Brass
Safety Approval :
CUL; UL
Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC
Pitch :
0.295 7.50mm
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Color :
Green
Voltage :
300V
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Number of Levels :
Datasheets
OSTEM14A152
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTEM14A152 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-30°C~105°C, Type:Plug, Female Sockets, Voltage:300V, OSTEM14A152 pinout, OSTEM14A152 datasheet PDF, OSTEM14A152 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTEM14A152 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets OSTEM Brass
OSTEM14A152 Overview
The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the OSTEM Series of products.In addition, there are other features such as STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC, to mention only a few.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -30°C~105°C Operating Temperature.This part shares lots of benefits with other Plug, Female Sockets products.
OSTEM14A152 Features
OSTEM series
OSTEM14A152 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTEM14A152 Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM