OSTEI17C1531
Mfr.Part #
OSTEI17C1531
Description
TERM BLK 17POS SIDE ENT 15MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Number of Positions Per Level :
17
Current :
125A
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Mounting Type :
Through Hole
Plating :
Steel
Clamp Material - Plating :
Steel
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Wire Gauge (Min) :
2 AWG
Voltage :
600V
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Pitch :
0.591 15.00mm
Mount :
Through Hole
Number of Levels :
1
Number of Pins :
17
Color :
Green
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screw Thread :
M5
Positions Per Level :
Wire Gauge :
2-20 AWG
Termination :
Screw
Contact Material - Plating :
Brass
Min Operating Temperature :
-30°C
Torque - Screw :
4.12 Nm (36.5 Lb-In)
Contact Plating :
Brass
Series :
OSTEI
Feature :
Flange (Mounting)
Wire Gauge (Max) :
20 AWG
Housing Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
OSTEI17C1531
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTEI17C1531 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:600V, Number of Pins:17, OSTEI17C1531 pinout, OSTEI17C1531 datasheet PDF, OSTEI17C1531 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTEI17C1531 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.591 15.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 2-20 AWG OSTEI
OSTEI17C1531 Overview
There is a mounting type of Through Hole for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the OSTEI Series.Devices with 17 pins are available.You should use it when it's below 105°C.A minimum temperature of -30°C is required for the operation of this device.In many ways, its Flange (Mounting) feature makes it more powerful.Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -30°C~105°C Operating Temperature.
OSTEI17C1531 Features
OSTEI series
OSTEI17C1531 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTEI17C1531 Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100