OSTEB230150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTEB230150
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLK 23P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Wire to Board
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Feature :
Interlocking (Side)
Number of Pins :
23
Pitch :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Current :
20A
Contact Plating :
Brass, Tin
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Color :
Green
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-30°C
Number of Positions Per Level :
23
Clamp Material - Plating :
Brass
Voltage :
300V
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
105°C
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Wire Gauge :
12-22 AWG
Series :
OSTEB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Positions Per Level :
Screw Thread :
M3
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Plating :
Brass, Steel
Termination :
Screw
Number of Levels :
2
Torque - Screw :
0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
OSTEB230150
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTEB230150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:23, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, OSTEB230150 pinout, OSTEB230150 datasheet PDF, OSTEB230150 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTEB230150 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 12-22 AWG OSTEB
OSTEB230150 Overview
Through Hole indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the OSTEB Series.It is equipped with 23 pins.Use it below 105°C.A minimum temperature of -30°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Interlocking (Side) makes it more powerful.By Through Hole, the part is mounted.Operating temperature is set to -30°C~105°C.
OSTEB230150 Features
OSTEB series
OSTEB230150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTEB230150 Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100