OPA2343UA/2K5G4
Mfr.Part #
OPA2343UA/2K5G4
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC CMOS 2 CIRCUIT 8SOIC
Common Mode Rejection Ratio :
74 dB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Supplies :
3/5V
Thickness :
1.58mm
Base Part Number :
OPA2343
Amplifier Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Supply Current :
850μA
Frequency Compensation :
yes
Series :
MicroAmplifier™
Mounting Type :
Surface Mount
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.00001μA
Unity Gain BW-Nom :
5500 kHz
Input Offset Voltage (Vos) :
8mV
Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
2.5V~5.5V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
87.96dB
Number of Terminations :
8
Radiation Hardening :
No
Micropower :
Number of Elements :
2
Packing Method :
TR
Bias Current-Max (IIB) @25C :
0.00001μA
Output Current per Channel :
50mA
Slew Rate :
6V/µs
Length :
4.9mm
Input Offset Current-Max (IIO) :
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max I/O Voltage :
8mV
Current - Input Bias :
0.2pA
Bandwidth :
5.5MHz
Number of Pins :
8
Nominal Gain Bandwidth Product :
5.5MHz
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Output Type :
Rail-to-Rail
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Voltage Gain :
120dB
Number of Functions :
2
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.75mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Programmable Power :
Nominal Supply Current :
2.5mA
Voltage - Input Offset :
2mV
Pbfree Code :
Width :
3.91mm
Pin Count :
Supply Voltage Limit-Max :
7.5V
Datasheets
OPA2343UA/2K5G4
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments OPA2343UA/2K5G4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:OPA2343, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C, Bandwidth:5.5MHz, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), OPA2343UA/2K5G4 pinout, OPA2343UA/2K5G4 datasheet PDF, OPA2343UA/2K5G4 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments OPA2343UA/2K5G4 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.