OPA227U/2K5G4
Mfr.Part #
OPA227U/2K5G4
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Amplifier Type :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Circuits :
1
Base Part Number :
OPA227
Current - Input Bias :
2.5nA
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage - Input Offset :
5µV
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
5V~36V ±2.5V~18V
Current - Supply :
3.7mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Slew Rate :
2.3V/µs
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Gain Bandwidth Product :
8MHz
Datasheets
OPA227U/2K5G4
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments OPA227U/2K5G4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:OPA227, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, OPA227U/2K5G4 pinout, OPA227U/2K5G4 datasheet PDF, OPA227U/2K5G4 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments OPA227U/2K5G4 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments OPA227U/2K5G4
2.5nA Instrumentational OP Amps 5V~36V ±2.5V~18V OPA227 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
OPA227U/2K5G4 Overview
In order to protect the op amps, a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is used. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Tape & Reel (TR) cases, linear amplifier will be delivered. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Surface Mount. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than -40°C~85°C for optimal performance. In total, there are 1 circuits on this buffer amplifier. This electronic part is recommended to be used with an 3.7mA supply for best performance.