OPA227U/2K5
Mfr.Part #
OPA227U/2K5
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Unity Gain BW-Nom :
8000 kHz
Radiation Hardening :
No
Width :
3.91mm
Operating Supply Current :
3.7mA
Voltage - Input Offset :
5µV
Slew Rate :
2.3V/µs
Common Mode Rejection Ratio :
120 dB
Nominal Gain Bandwidth Product :
8MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max I/O Voltage :
75μV
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-15V
Nominal Supply Current :
3.8mA
Height :
1.75mm
Output Current :
45mA
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
126.02dB
Low-Bias :
JESD-609 Code :
e4
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Contact Plating :
Gold
Voltage Gain :
160dB
Output Current per Channel :
45mA
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
OPA227
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Bandwidth :
8MHz
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
5V~36V ±2.5V~18V
Number of Functions :
1
Amplifier Type :
GENERAL PURPOSE
Low-Offset :
Supply Voltage :
15V
Surface Mount :
Length :
4.9mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Current - Input Bias :
2.5nA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
ECCN Code :
EAR99
Input Offset Voltage (Vos) :
75μV
Thickness :
1.58mm
Datasheets
OPA227U/2K5
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments OPA227U/2K5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Base Part Number:OPA227, Operating Temperature:-40°C~85°C, Bandwidth:8MHz, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), OPA227U/2K5 pinout, OPA227U/2K5 datasheet PDF, OPA227U/2K5 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments OPA227U/2K5 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments OPA227U/2K5
45mA per Channel 2.5nA 120 dB Instrumentational OP Amps 5V~36V ±2.5V~18V OPA227 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
OPA227U/2K5 Overview
The linear amplifier is packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. This is a General Purpose type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. Buffer amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 15V. The buffer op amp includes 8 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 75μV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~85°C. This op amp can operate from a supply current at 3.7mA. Voltage gain should remain at 160dB. This linear amplifier has a total of 1 elements. TR is adopted to pack the instrumentation amplifier.
OPA227U/2K5 Features
8 Pins
supply voltage of 15V