OPA2180QDGKRQ1
- Mfr.Part #
- OPA2180QDGKRQ1
- Manufacturer
- Texas Instruments
- Package / Case
- 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
- Datasheet
- Download
- Description
- IC OPAMP ZERO-DRIFT 2CIRC 8VSSOP
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
- Length :
- 3mm
- Terminal Pitch :
- 0.65mm
- Micropower :
- yes
- Wideband :
- No
- Operating Temperature :
- -40°C~105°C
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Surface Mount :
- yes
- Amplifier Type :
- Zero-Drift
- Thickness :
- 970μm
- Packing Method :
- TR
- Pbfree Code :
- Average Bias Current-Max (IIB) :
- 0.001μA
- Architecture :
- VOLTAGE-FEEDBACK
- Low-Offset :
- Number of Pins :
- 8
- Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
- 4V~36V ±2V~18V
- Terminal Form :
- Gull wing
- Package / Case :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Common-mode Reject Ratio-Min :
- 104 dB
- Width :
- 3mm
- Number of Terminations :
- 8
- Factory Lead Time :
- 6 Weeks
- Voltage - Input Offset :
- 15μV
- Bias Current-Max (IIB) @25C :
- 0.001μA
- Common Mode Rejection Ratio :
- 114 dB
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Frequency Compensation :
- Current - Supply :
- 450μA
- Number of Circuits :
- 2
- Unity Gain BW-Nom :
- 2000 kHz
- Lifecycle Status :
- ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
- Base Part Number :
- OPA2180
- Number of Functions :
- 2
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 2 (1 Year)
- Low-Bias :
- Gain Bandwidth Product :
- 2MHz
- Programmable Power :
- No
- Power :
- Height :
- 1.07mm
- ECCN Code :
- EAR99
- Slew Rate :
- 0.8V/µs
- Terminal Position :
- Dual
- Output Type :
- Rail-to-Rail
- Current - Input Bias :
- 250pA
- Series :
- Automotive, AEC-Q100
- Current - Output / Channel :
- 18mA
- Datasheets
- OPA2180QDGKRQ1
250pA 114 dB Instrumentational OP Amps 0.001μA 4V~36V ±2V~18V OPA2180 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
OPA2180QDGKRQ1 Overview
Packaged in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case, the buffer op amp is ready to use. An op amp ic of the Zero-Drift type. The op amp is delivered to you in a Tape & Reel (TR) case. There is a growing number of terminations approaching the number of 8. A total of 8 pins are present on the instrumentation amplifier. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of -40°C~105°C . During the manufacturing process, this buffer amplifier is divided into 2 circuits. One of the many advantages that this linear amplifier has, among many other things, is the fact that it outputs Rail-to-Rail signals. For packing the buffer amplifier, the TR-axis is adopted. As a result, it is recommended that a power supply of 450μA be used with this electronic part. As the name implies, Automotive, AEC-Q100 refers to the series of the buffer op amp.