OPA2180ID
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OPA2180ID
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2 CIRC 8SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Micropower :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Gain :
120dB
Low-Bias :
yes
Amplifier Type :
Zero-Drift
Common Mode Rejection Ratio :
104 dB
Architecture :
VOLTAGE-FEEDBACK
Output Current per Channel :
18mA
Current - Input Bias :
250pA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
1.75mm
Number of Functions :
2
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.005μA
Max Frequency :
2MHz
Base Part Number :
OPA2180
Output Type :
Rail-to-Rail
Bandwidth :
2MHz
Output Current :
18mA
Width :
3.91mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Packaging :
Tube
Operating Supply Voltage :
18V
JESD-609 Code :
e4
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
140dB
Pbfree Code :
Programmable Power :
No
Number of Pins :
8
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Max I/O Voltage :
75μV
Number of Channels :
2
Lead Free :
Lead Free
Slew Rate :
0.8V/µs
Terminal Position :
Dual
Unity Gain BW-Nom :
2000 kHz
Thickness :
1.58mm
Nominal Supply Current :
535μA
Bias Current-Max (IIB) @25C :
0.001μA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
4V~36V ±2V~18V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Input Offset Voltage (Vos) :
15μV
Frequency Compensation :
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Terminations :
8
Low-Offset :
Terminal Form :
Gull wing
Length :
4.9mm
Operating Supply Current :
450μA
Pin Count :
Nominal Gain Bandwidth Product :
2MHz
Surface Mount :
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
OPA2180ID
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments OPA2180ID from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Base Part Number:OPA2180, Bandwidth:2MHz, Number of Pins:8, Number of Channels:2, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, OPA2180ID pinout, OPA2180ID datasheet PDF, OPA2180ID amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments OPA2180ID ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.