OPA2107AU/2K5
- Mfr.Part #
- OPA2107AU/2K5
- Manufacturer
- Texas Instruments
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
- Datasheet
- Download
- Description
- IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
- Common Mode Rejection Ratio :
- 80 dB
- Operating Supply Current :
- 4.5mA
- Max I/O Voltage :
- 1mV
- Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
- -15V
- Terminal Position :
- Dual
- Micropower :
- No
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
- Lifecycle Status :
- ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
- Base Part Number :
- OPA2107
- Programmable Power :
- No
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Current - Input Bias :
- 4pA
- Frequency Compensation :
- yes
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Slew Rate :
- 18V/µs
- Low-Offset :
- Average Bias Current-Max (IIB) :
- 0.0015μA
- Packing Method :
- TR
- Series :
- Difet®
- Number of Elements :
- 2
- Thickness :
- 1.58mm
- Nominal Gain Bandwidth Product :
- 4.5MHz
- Pin Count :
- 8
- Input Offset Voltage (Vos) :
- 1mV
- Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
- 80dB
- Length :
- 4.9mm
- ECCN Code :
- EAR99
- Number of Functions :
- 2
- Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
- 9V~36V ±4.5V~18V
- Number of Pins :
- 8
- Width :
- 3.91mm
- Number of Terminations :
- Pbfree Code :
- yes
- Amplifier Type :
- GENERAL PURPOSE
- Unity Gain BW-Nom :
- 4500 kHz
- Supply Voltage :
- 15V
- Operating Supply Voltage :
- 18V
- Radiation Hardening :
- Voltage Gain :
- 96dB
- Terminal Form :
- Gull wing
- Input Offset Current-Max (IIO) :
- 0.001μA
- Output Current per Channel :
- 40mA
- Architecture :
- VOLTAGE-FEEDBACK
- Bandwidth :
- 4.5MHz
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Output Current :
- 40mA
- Terminal Finish :
- Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
- Height :
- 1.75mm
- Factory Lead Time :
- 6 Weeks
- Surface Mount :
- Power Supplies :
- Bias Current-Max (IIB) @25C :
- Operating Temperature :
- -25°C~85°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- JESD-609 Code :
- e4
- Nominal Supply Current :
- 4.5mA
- Voltage - Input Offset :
- 100μV
- Low-Bias :
- Lead Free :
- Lead Free
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Datasheets
- OPA2107AU/2K5
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments OPA2107AU/2K5 Overview
OPA2107AU/2K5 Features
- Precision operational amplifier for instrumentation, OP amps, and buffer applications
- High gain bandwidth product (10MHz) for wideband signal processing
- Low offset voltage (±150μV) and low input bias current (±1nA) for accurate signal acquisition
- Wide supply voltage range (±2.5V to ±18V) for flexible power configurations
- Enhanced noise performance (7nV/√Hz) for clean signal amplification
- Unity-gain stable and fully specified for operation with capacitive loads up to 1000pF