OP2000000000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OP2000000000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Insulation Height :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
Solder
Voltage - IEC :
300V
Packaging :
Bulk
Positions Per Level :
20
Contact Material :
Brass
Pitch :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - UL :
300V
Current - UL :
15A
Type :
Header, Male Pins, Unshrouded
Series :
OP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
20
Header Orientation :
Vertical
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - IEC :
12A
Contact Mating Finish :
Tin
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Levels :
1
Datasheets
OP2000000000G
Bulk 0.197 5.00mm 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Unshrouded OP Thermoplastic Tin Brass
OP2000000000G Overview
OP2000000000G Features
OP series
OP2000000000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OP2000000000G Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM