OP1963000000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OP1963000000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 8MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Type :
Header, Male Pins, Unshrouded
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Height :
0.079 2.00mm
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Levels :
1
Series :
OP
Contact Tail Length :
0.075 1.90mm
Voltage - UL :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Header Orientation :
Vertical
Number of Positions :
19
Pitch :
0.315 8.00mm
Current - UL :
10A
Packaging :
Bulk
Datasheets
OP1963000000G
Bulk 0.315 8.00mm 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Unshrouded OP Thermoplastic Tin Brass
OP1963000000G Overview
OP1963000000G Features
OP series
OP1963000000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OP1963000000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM