ON91G5E-R58
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ON91G5E-R58
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 9.1 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Resistance :
9.1Ohm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
2W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Construction :
Cylindrical
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Temperature :
70°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
Little Rebel® ON
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature (Max) :
155°C
Working Voltage :
500V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
25 Weeks
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Composition :
Carbon Film
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.81 mm
Datasheets
ON91G5E-R58
FIXED RESISTOR, 9.1Ohm, Carbon Film,