OM8235E-R58
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OM8235E-R58
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 82K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
25 Weeks
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Power Rating :
1W
Series :
Little Rebel® OM
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Carbon Film
Diameter :
5mm
Min Operating Temperature :
-70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
82kOhm
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
-450ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Datasheets
OM8235E-R58
Through Hole 82kOhm, Carbon Film,