OM6825E-R58
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OM6825E-R58
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.8K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Little Rebel® OM
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
5mm
Resistance :
6.8kOhm
Min Operating Temperature :
-70°C
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
500V
Composition :
Carbon Film
Number of Terminations :
2
Power Rating :
1W
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
25 Weeks
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
-450ppm/°C
Datasheets
OM6825E-R58
Through Hole 6.8kOhm, Carbon Film,