OK3915E-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OK3915E-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 390 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-70°C
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Resistance :
390ohm
Series :
Little Rebel® OK
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155°C
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Composition :
Carbon Film
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.5mm
Size / Dimension :
0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
Temperature Coefficient :
-450ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Factory Lead Time :
25 Weeks
Voltage - Rated :
250V
Construction :
Cylindrical
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
OK3915E-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 390Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,