OJ5625E-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OJ5625E-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.6K OHM 5% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
Little Rebel® OJ
Composition :
Carbon Film
Factory Lead Time :
25 Weeks
Temperature Coefficient :
-450ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Resistance :
5.6kOhm
Min Operating Temperature :
-70°C
Diameter :
1.85mm
Max Power Dissipation :
125mW
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
Axial
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
125mW
Max Operating Temperature :
155°C
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±5%
Datasheets
OJ5625E-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6kOhm, 0.125W 1/8W, Carbon Film,