OC2K102E-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OC2K102E-TR
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 10% 1.7W AXIAL
Stock
816
In Stock :
816
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.311" Dia x 0.752" L (7.90mm x 19.10mm)
Lead Diameter :
0.8 mm
Tolerance :
±10%
Product :
Resistors Ceramic Composition
Temperature Coefficient :
0/ -800ppm/°C
Failure Rate :
Product Category :
Ceramic Composition Resistors
Diameter :
7.9 mm
Termination Style :
Axial
RoHS :
Details
Power (Watts) :
1.7W
Composition :
Ceramic
Features :
High Voltage, Pulse Withstanding
Voltage Rating :
450 V
Length :
19.1 mm
Type :
Ceramic Composition Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 230°C
Product Type :
Number of Terminations :
2
Series :
OC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 230 C
Package :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
Supplier Device Package :
Packaging :
Cut Tape
Height - Seated (Max) :
Resistance :
1 kOhms
Product Status :
Active
Brand :
Technology :
Ceramic Comp
Power Rating :
1.7 W
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Datasheets
OC2K102E-TR
Ohmite OC2K102E-TR
1 kOhms, 1.7W, Ceramic,