OC1K820E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OC1K820E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 82 OHM 10% 1.2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.8 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 230°C
Resistance :
82 Ohms
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
Power Rating :
1.2 W
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
Power (Watts) :
1.2W
Subcategory :
Resistors
Length :
16.5 mm
Product :
Resistors Ceramic Composition
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
0/ -800ppm/°C
Voltage Rating :
370 V
Composition :
Ceramic
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 230 C
Technology :
Ceramic Comp
Features :
High Voltage, Pulse Withstanding
Termination Style :
Axial
Product Category :
Ceramic Composition Resistors
Package / Case :
Type :
Ceramic Composition Resistors
Diameter :
7.9 mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.311" Dia x 0.650" L (7.90mm x 16.50mm)
Product Type :
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%
Series :
OC
Brand :
Datasheets
OC1K820E
Ohmite OC1K820E
82 Ohms, 1.2W, Ceramic,