OBD025ZGG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OBD025ZGG
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
8-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 25W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Input (Max) :
75V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Current - Output (Max) :
2.5A 2.5A
Power (Watts) :
25W
Package / Case :
8-DIP Module
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Surface Mount :
No
Voltage - Output 2 :
-5V
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
2.00Lx2.00W x 0.48 H 50.8mmx50.8mmx12.2mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Control Features :
Enable, Active High
Trim/Adjustable Output :
yes
Series :
OBD (25W)
Voltage - Isolation :
1.5kV
Input Voltage-Nom :
48V
Efficiency :
80%
Number of Terminations :
8
Number of Outputs :
2
Output Voltage :
5V
Feature :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Voltage - Output 1 :
5V
Terminal Form :
PIN/PEG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Min) :
36V
Type :
Isolated Module
Datasheets
OBD025ZGG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH