NZX11D133
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NZX11D133
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
NOW NEXPERIA NZX11D - ZENER DIOD
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Specialized ICs
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
Reference Standard :
IEC-60134
Base Part Number :
NZX11
Pin Count :
2
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Reference Voltage :
11.35V
Number of Elements :
1
HTS Code :
Element Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Polarity :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11V
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Impedance :
25Ohm
Voltage Tolerance :
2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±2%
Zener Voltage :
11.35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
Diode Type :
ZENER DIODE
Test Current :
5mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Impedance-Max :
25Ohm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
6 Weeks
Power Dissipation :
500mW