NTSB30100CTG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTSB30100CTG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Halogen Free :
Halogen Free
Application :
EFFICIENCY
Element Configuration :
Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Lead Free :
Lead Free
Peak Non-Repetitive Surge Current :
160A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Surge Current :
60A
JESD-609 Code :
e3
Height :
4.83mm
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Width :
9.65mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 15A
Number of Elements :
2
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
2 Weeks
Forward Voltage :
850mV
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Diode Type :
Schottky
Surface Mount :
yes
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
160A
Base Part Number :
NTST30100CT
Radiation Hardening :
No
Published :
Number of Phases :
1
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Pin Count :
3
Forward Current :
30A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
10.29mm
Diode Element Material :
SILICON
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Average Rectified Current :
15A
Pbfree Code :
yes
Peak Reverse Current :
500μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
Number of Pins :
3
Datasheets
NTSB30100CTG
onsemi NTSB30100CTG
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 15A 100V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
NTSB30100CTG Overview
A forward voltage of 850mV will enable the device to operate.We should be monitoring the surge current and keeping it below 60A.A forward voltage of 30A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 500μA.
NTSB30100CTG Features
850mV forward voltage