NRS6010T100MMGF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NRS6010T100MMGF
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
2304 (6010 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 1.1A 324 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
25MHz
REACH SVHC :
Unknown
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
RMS Current (Irms) :
1.1A
Packing Method :
TR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Current Rating :
1.1A
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Depth :
6.2mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Test Frequency :
100kHz
Inductance Tolerance :
20%
Series :
NR, S Type
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
Chip
Mount :
Surface Mount
Lead Pitch :
4mm
Package / Case :
2304 (6010 Metric)
Published :
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ferrite
Max DC Current :
1A
DC Resistance (DCR) :
324mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1mm
Inductance :
10μH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Halogen Free :
Halogen Free
Case Code (Imperial) :
Datasheets
NRS6010T100MMGF
TAIYO YUDEN NRS6010T100MMGF
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD