NRS4018T100MDGJ
Mfr.Part #
NRS4018T100MDGJ
Description
FIXED IND 10UH 1.2A 180 MOHM SMD
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
2.8mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Halogen Free :
Halogen Free
Case/Size Code :
Number of Pins :
1
Packing Method :
TR
REACH SVHC :
No SVHC
Test Frequency :
100kHz
Package / Case :
Nonstandard
RMS Current (Irms) :
1.2A
Current - Saturation :
1.3A
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-25°C~120°C
Size / Dimension :
0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
Construction :
Chip
Inductance :
10μH
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Current Rating :
1.2A
Max DC Current :
1.2A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance Tolerance :
20%
Height :
1.8mm
Mount :
Surface Mount
Depth :
4.2mm
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
NRS4018T100MDGJ
TAIYO YUDEN NRS4018T100MDGJ
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD