NREC021SAEN-RC
Mfr.Part #
NREC021SAEN-RC
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
21
Terminal Pitch :
2.54mm
Length - Termination :
0.52 inch
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Overall Contact Length :
0.848 21.55mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
NREC021SAEN-RC
Sullins Connector Solutions NREC021SAEN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 21-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height