NP3100SAT3G
Mfr.Part #
NP3100SAT3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 275V 50A DO214AA
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
50A
Surface Mount :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
31pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current Rating :
2.2A
Voltage - Off State :
275V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakover :
350V
Number of Terminations :
Configuration :
Single
Hold Current :
150mA
Terminal Form :
C BEND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - On State :
4V