NLSV4T240MUTAG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NLSV4T240MUTAG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
12-UFQFN
Datasheet
Download
Description
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 12UQFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Translators, Level Shifters
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
NLSV4T240
Max Supply Voltage :
4.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e4
Quiescent Current :
4μA
Min Supply Voltage :
900mV
Supply Voltage :
1.2V
Height Seated (Max) :
0.55mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Factory Lead Time :
2 Weeks
Terminal Position :
QUAD
Number of Channels :
4
Logic IC Type :
BUS DRIVER
Number of Circuits :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 23 hours ago)
Voltage - VCCB :
0.9V~4.5V
Number of Pins :
12
Radiation Hardening :
No
Turn On Delay Time :
3.3 ns
High Level Output Current :
-24mA
Output Type :
Tri-State, Inverted
Number of Functions :
1
Logic Function :
Translator
Feature :
Over Voltage Protection, Power-Off Protection
Number of Bits :
4
Number of Terminations :
12
Number of Ports :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - VCCA :
0.9V~4.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
12-UFQFN
Published :
Output Characteristics :
3-STATE
Pin Count :
Family :
4T
Translator Type :
Voltage Level
Channel Type :
Unidirectional
Halogen Free :
Halogen Free
Length :
2mm
Propagation Delay :
3 ns
Low Level Output Current :
24mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA