NFS80-7602J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NFS80-7602J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Description
AC/DC CNVRTR 5V 24V +/-12V 80W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Output Power :
110W
Size / Dimension :
7.00Lx4.25W x 1.80 H 177.8mmx108.0mmx45.7mm
Nominal Output Voltage :
-12V
Voltage - Isolation :
3kV
Power (Watts) :
80W 110W Forced Air
Published :
Max Output Power :
110W
Max Operating Temperature :
70°C
Mount :
Chassis Mount
Feature :
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Output Current :
8A
Voltage - Output 2 :
24V
Max Input Voltage (AC) :
264V
Number of Pins :
15
Current - Output 1 :
8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Input Voltage :
85V
Approval Agency :
CSA
Length :
177.8mm
Depth :
107.95mm
Efficiency :
70%
Current - Output 3 :
2A
Max Power Dissipation :
80W
Height :
45.72mm
Voltage - Input :
90V~264VAC
Minimum Load Required :
yes
Current - Output (Max) :
8A 2A 2.5A 2.5A
Voltage - Output 1 :
5V
Type :
Open Frame
Max Output Current :
2.5A
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Type :
Chassis Mount
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - Output 4 :
±12V
Width :
107.95mm
Series :
NFS80 (80W)
Voltage - Output 3 :
12V
Max Input Voltage :
264V
REACH SVHC :
Unknown
Min Input Voltage (AC) :
85V
Number of Outputs :
4
Operating Temperature :
0°C~70°C With Derating
Current - Output 2 :
3A