NCV4264-2ST33T3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCV4264-2ST33T3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT223
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Max Output Current :
150mA
Accuracy :
2 %
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Number of Terminations :
4
Pbfree Code :
yes
Output Voltage 1 :
3.3V
Series :
Automotive, AEC-Q100
Output Type :
FIXED
Current - Output :
100mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Input Bias Current :
33μA
Output Voltage :
3.3V
Min Current Limit :
150mA
Number of Regulators :
1
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
NCV4264
Terminal Position :
Dual
Nominal Supply Current :
33μA
Height :
1.75mm
Quiescent Current :
55μA
Lifecycle Status :
ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 4 days ago)
Min Input Voltage :
4.5V
Voltage Tolerance-Max :
3%
Number of Pins :
4
Min Output Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Dropout (Max) :
1.266V @ 100mA
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Length :
6.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage :
1.266V
Lead Free :
Lead Free
Max Supply Voltage :
45V
Min Supply Voltage :
4.5V
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Outputs :
Published :
Contact Plating :
Tin
Terminal Pitch :
2.3mm
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Width :
3.5mm
PSRR :
67dB (100Hz)
Current - Supply (Max) :
70µA
Output Voltage Accuracy :
2 %
Datasheets
NCV4264-2ST33T3G
onsemi NCV4264-2ST33T3G
[Voltage Regulators - Linear] onsemi NCV4264-2ST33T3G Overview
Introducing the NCV4264-2ST33T3G, a premium linear voltage regulator meticulously crafted by onsemi to meet the exacting demands of modern electronic systems. Engineered with precision and reliability in mind, this IC regulator delivers a stable output of 3.3V with a current capacity of 100mA, ensuring consistent performance even in the most demanding applications.
NCV4264-2ST33T3G Features
  • Stable 3.3V Output: Ensures consistent voltage supply for reliable operation.
  • High Current Capacity: Capable of delivering up to 100mA of current.