NCV301LSN22T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCV301LSN22T1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 5TSOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Supervisors
Series :
Automotive, AEC-Q100
Watchdog Timer :
No
Pin Count :
5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
5
Base Part Number :
NCV301
Published :
Undervoltage Threshold :
2.156V
Number of Pins :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Adjustable Threshold :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Overvoltage Threshold :
2.244V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Max Reset Threshold Voltage :
2.244V
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Reset :
Active Low
Length :
3mm
Accuracy :
2 %
Terminal Position :
Dual
Voltage - Threshold :
2.2V
Max Supply Current :
1.3µA
Min Supply Voltage :
800mV
Output :
Open Drain or Open Collector
Supply Voltage :
1.5V
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Voltages Monitored :
1
Min Reset Threshold Voltage :
2.156V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Channels :
Max Supply Voltage :
10V
Threshold Voltage :
+2.2V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C