NC7SZ32P5X
Mfr.Part #
NC7SZ32P5X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
OR GATE, LVC/LCX/Z SERIES, 1-FUN
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Gates and Inverters
Number of Terminations :
5
Published :
LVC/LCX/Z
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
4.5ns @ 5V, 50pF
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Height :
1.1mm
Output Current :
32mA
Lead Free :
Lead Free
Ambient Temperature Range High :
85°C
Number of Functions :
1
Contact Plating :
Tin
Quiescent Current :
2µA
Terminal Form :
Gull wing
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
5
Logic Function :
OR
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Number of Gates :
1
Base Part Number :
7SZ32
Supply Voltage :
1.8V
Number of Inputs :
2
Turn On Delay Time :
5.2 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
2mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
ECCN Code :
EAR99
Current - Output High, Low :
32mA 32mA
Width :
1.25mm
No SVHC
Logic Type :
OR Gate
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Weight :
23g
Propagation Delay :
2.4 ns
Voltage - Supply :
1.65V~5.5V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Schmitt Trigger :
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Power Supplies :
3.3V